sobota, 10 stycznia 2015

Slowfoodowe bajanie blog, czyli "Czytam skład kupowanych produktów" część 1 - ketchupJulita Bator w swojej książce "Zamień chemię na jedzenie" zwraca uwagę na zawartość w keczupie (spolszczyłam nazwę) konserwanta benzoesanu sodu - E 211 i drugiego konserwanta kwasu sorbowego E 200. Za chwilę sprawdzimy, czy występują one w badanych produktach.

 Pierwszy keczup krajowego producenta na opakowaniu informuje nas, że nie zawiera substancji konserwujących.

W składzie poszczególne składniki są umieszczane w kolejności zmniejszającej się ilości występowania w danych produkcie.

Na 100 g produktu przypada 193 g pomidorów. Keczup zawiera także cukier, ocet, sól, czyli najwięcej cukru i w zmniejszającej się wielkości występowania następnie ocet i sól. Po samej nazwie trudno stwierdzić skąd te wszystkie składniki pochodzą i jaki dokładnie jest ich skład. Następnie skrobia modyfikowana i rodzi się w mojej głowie pytanie: Co to jest?

skrobia modyfikowana - to generalnie składnik bezpieczny, ponieważ jest to skrobia naturalna, której składniki są modyfikowane, aby polepszyć jedną lub kilka początkowych właściwości. Problem pojawia się, kiedy okazuje się, że do polepszenia lub zmiany tych właściwości użyto składnika modyfikowanego genetycznie, np. soję. 

Ostatnie składniki, czyli aromaty i przyprawy nie są określone, nie wiemy o nich dużo, a właściwie nic.

Drugi keczup, także krajowego producenta, zachęca napisem o zwiększonej oferowanej zawartości oraz nosi dumne miano produktu roku.

Jako pierwszy składnik wymieniona jest, co dziwne, woda, następnie 50% koncentratu pomidorowego, następnie na wysokiej pozycji cukier, ocet spirytusowy i jak poprzednio skrobia modyfikowana jako zagęstnik.
Kwas cytrynowy jako regulator kwasowości a następnie zapala się w mojej głowie czerwona lampka ostrzegawcza - benzoesan sodu w roli substancji konserwującej.


benzoesan sodu - oznaczenie E211 to groźny przeciwnik naszego organizmu. Przede wszystkim drażni śluzówkę, w połączeniu z witaminą C powoduje powstanie rakotwórczego benzenu, przyczynia się do wystąpienia choroby Parkinsona i marskości wątroby, obniża poziom naszego zdrowia w podeszłym wieku. Unikamy i kupujemy inne keczupy.

Dwa następne produkty zagraniczne, włoskie, i tutaj niewiele się napracujemy. Bardzo mało składników, wszystkie znane, na pierwszym miejscu składników pomidor i tak właśnie powinno być.

 W pierwszym składzie 99% pomidorów, sól, bazylia i ekstrakt z bazylii.

W drugim zestawie pomidory bez określenia ilości w zawartości, sól i kwas cytrynowy jako regulator kwasowości.

Wniosek nasuwa się jeden: kupować włoskie przetwory pomidorowe lub robić keczup w domu. I to właśnie jest najlepszy pomysł.


W następnym odcinku serii "Czytam skład kupowanych produktów" przyjrzymy się bliżej składnikom śmietany, produktu, który kupujemy bardzo często, a nawet codziennie.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz